Decydując się na zmianę podłogi, lub też kupując dom czy mieszkanie w stanie deweloperskim, właściciele stają przed koniecznością doboru faktury i barwy ścian, rodzaju mebli, typu drzwi i innych elementów. Bardzo istotna w tym kontekście jest również podłoga i to właśnie na niej zatrzymuje się znacząca część uwagi podczas realizowanych wyborów.

Dobór podłogi jest istotny nie tylko ze względu na walory estetyczne, które niewątpliwie niosą ze sobą różne typy podłóg, ale także ze względu na zastosowany typ materiału, rzutującego na trwałość i funkcjonalność podłogi. Bardzo ważne w tym kontekście jest także zaangażowanie w kwestie dotyczące pielęgnacji. To jednak jest już ściśle zależne od doboru materiału, jego umiejscowienia i zastosowanych środków ochronnych.

Trudny wybór

Bardzo często pojawia się w procesie dokonywania wyboru dylemat, pomiędzy decyzją o zakupie paneli a desek podłogowych. Oba materiały są niezwykle atrakcyjne, łatwe do utrzymania w czystości i funkcjonalne, jednak zdania na temat ich równowartości z punktu widzenia technicznego są bardzo podzielone. Panele przez długi czas były zdecydowanie bardziej popularne w postaci materiału podłogowego dla pomieszczeń mieszkalnych niż jakikolwiek inny rodzaj podłogi.

W momencie wzrostu popularności desek podłogowych, które pod względem stażu są zdecydowanie młodsze niż panele, stały się one o wiele częściej stosowane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i we wnętrzach biurowych oraz gabinetach. Ich popularność wynika przede wszystkim z bardzo wysokiej jakości i trwałości oraz doskonałego efektu wizualnego jaki pozwalają osiągnąć. Ponadto cechuje je wyjątkowy komfort użytkowania, co na pewno jest jednym z czynników przemawiających za ich zakupem. Nie oznacza to, że panele są gorsze – również mają wielu zwolenników i otrzymują bardzo korzystne opinie, jednak w dużej mierze w zakresie aranżacji wnętrz przemawiają aktualne trendy i dominujące zalecenia specjalistów, którzy również kierują się nowościami i ich kuszącym designem.